MENU
Home Aktualności Infrastruktura Operatorzy ORLEN Charge Przyspieszenie zielonej transformacji – rekordy w OZE, gazie i stacjach

Przyspieszenie zielonej transformacji – rekordy w OZE, gazie i stacjach

2,4 TWh z odnawialnych źródeł

Rok 2024 okazał się rekordowy dla Grupy ORLEN, zarówno pod względem wyników operacyjnych, jak i inwestycyjnych. Koncern osiągnął najwyższą w swojej historii produkcję energii z gazu i odnawialnych źródeł, a także zanotował największe wydobycie gazu ziemnego. Skala osiągnięć pokazuje, jak rodzimy koncern realizuje strategię transformacji energetycznej i budowania bezpieczeństwa energetycznego opartego na nisko- i zeroemisyjnych źródłach.

Łączna produkcja energii elektrycznej w 2024 roku wyniosła 11,7 TWh, z czego 9,3 TWh pochodziło z gazu, a 2,4 TWh z odnawialnych źródeł. Taka ilość energii wystarczyłaby do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania około 6,5 miliona gospodarstw domowych. Co istotne, aż 70 procent energii wytworzonej przez Grupę ORLEN pochodziło z gazu i OZE.

Wzrost ten był możliwy między innymi dzięki zwiększeniu mocy odnawialnych źródeł z 0,9 do 1,5 GW, co oznacza ponad 66-procentowy przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice i energetyce wiatrowej. Równocześnie, lepsze wykorzystanie mocy gazowych istotnie wsparło wyniki energetyczne spółki – czytamy w komunikacie prasowym koncernu.

Największe źródło OZE w Europie

Pomimo tego, że wyniki finansowe koncernu były dodatkowo obciążone odpisami za wcześniejsze błędne decyzje zarządcze, konsekwentnie zmieniamy ORLEN i inwestujemy w jego rozwój. Budujemy bezpieczeństwo energetyczne oparte na gazie wspieranym przez odnawialne źródła. W tym roku będziemy kontynuować tę strategię, a największe nakłady inwestycyjne przeznaczymy właśnie na wydobycie i energetykę. W efekcie będziemy nadal zwiększać własne zasoby i produkcję gazu, a już w przyszłym roku do klientów trafi energia z budowanych przez nas dwóch nowych elektrowni gazowych i pierwszej morskiej farmy wiatrowej. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i największe źródło energii odnawianej w Europie Środkowej – powiedział Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

Mocne finanse

W zakresie wydobycia gazu ORLEN również odnotował imponujący wynik. Całkowita produkcja gazu ziemnego w Polsce i za granicą osiągnęła poziom 8,6 miliarda metrów sześciennych, co oznacza wzrost o 20 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Było to możliwe głównie dzięki rozpoczęciu eksploatacji nowych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – chwali się producent – i dodaje, że pod katem finansów również był to bardzo mocny rok.

Zysk operacyjny EBITDA przed odpisami sięgnął 35,5 miliarda złotych, z czego blisko 80 procent pochodziło z segmentu energetyki i gazu. Pomimo konieczności uwzględnienia odpisów wynikających ze wspomnianych wcześniejszych błędnych decyzji zarządczych, koncern utrzymał dynamiczne tempo rozwoju. Zarząd ORLENU zarekomendował wypłatę rekordowej dywidendy za 2024 rok w wysokości 6 złotych na akcję.

Budżet na rozwój

Na inwestycje rozwojowe Grupa ORLEN przeznaczyła w ubiegłym roku 32,4 miliarda złotych. W ramach tych nakładów realizowane są strategiczne projekty, takie jak budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, dwóch nowoczesnych elektrowni gazowych w Ostrołęce i Grudziądzu, a także modernizacja i rozbudowa ponad 20 tysięcy kilometrów sieci energetycznych. Koncern kontynuuje również inwestycje w lądowe źródła OZE oraz wydobycie ropy i gazu.

Segment detaliczny także przyniósł rekordowe wyniki. ORLEN odnotował najwyższy w historii poziom sprzedaży paliw w Polsce i Czechach. Jednocześnie rozwijana była infrastruktura tankowania alternatywnego – w 2024 roku uruchomiono 135 nowych stacji, co pozwoliło zakończyć rok z 869 punktami tego typu.

W sektorze rafineryjno-petrochemicznym ORLEN utrzymał stabilny poziom przerobu ropy, przy jednoczesnym zabezpieczeniu zdywersyfikowanego portfela dostaw. W 2024 roku zawarto między innymi umowę na dostawy ropy z Morza Północnego, co pozwala pokryć około 15 procent zapotrzebowania całej Grupy. Jednocześnie zapadła strategiczna decyzja o zakończeniu nierentownego projektu Olefiny 3. Część infrastruktury tego projektu zostanie wykorzystana w ramach nowej inicjatywy – Nowa Chemia, która będzie realizowana w oparciu o nowe założenia technologiczne, operacyjne i biznesowe.

Elektromobilność w Europie

Na początku marca 2025 roku koncern ORLEN poinformował także o ambitnych planach rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych w Niemczech. ORLEN Deutschland, spółka należąca do Grupy ORLEN, planuje instalację ponad 200 punktów szybkiego ładowania ORLEN Charge w co najmniej 30 strategicznych lokalizacjach na terenie kraju. Projekt, który zostanie zrealizowany do końca 2026 roku we współpracy z firmą May & Co. Holding, wpisuje się w długoterminową strategię koncernu dotyczącą rozwoju elektromobilności. Zgodnie z założeniami, w ciągu najbliższej dekady sieć ORLEN Charge będzie liczyć 6 tysięcy punktów ładowania w Polsce oraz około 2,5 tysiąca w innych krajach.

Dzięki podpisanej umowie ORLEN wzmacnia swoją pozycję jako jeden z liderów rynku elektromobilności u naszych zachodnich sąsiadów. Obecnie sieć ORLEN Charge w Niemczech liczy około 60 punktów ładowania, jednak jeszcze w 2025 roku liczba ta ma wzrosnąć do ponad 200.

W ramach dalszych inwestycji ORLEN Deutschland planuje również budowę pierwszego hubu ładowania w miejscowości Elmshorn koło Hamburga, który ma obejmować 16 punktów o mocy do 400 kW. ORLEN konsekwentnie rozwija swoją strategię, dążąc do zwiększenia dostępności alternatywnych źródeł energii i odpowiadając na rosnące potrzeby użytkowników elektromobilności – czytamy na stronie spółki.

OW

REKLAMA